Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Odsjaj engleskih požara sa druge strane La Manša
Hronika

Glas Rusije: Odsjaj engleskih požara sa druge strane La Manša

PDF Štampa El. pošta
petak, 12. avgust 2011.

Među inicijatorima nereda u Londonu, Mančesteru, Brimingemu uglavnom su podanici Velike Britanije, makar i druge generacije. Ima i belih i obojenih, iseljenika iz arapskih zemalja, Indije i Pakistana. Treba li među uzrocima njihovih istupanja kriviti neuspeh ideje evropskog multikulturalizma, koji smo videli u poslednje vreme? Dopisnik Glasa Rusije u Kairu zadao je to pitanje poznatom egipatskom piscu i političkom analitičaru Tareku Hegiju.

- To je vrlo ozbiljna tema za razmatranje. Imate u vidu muslimanske zajednice u Evropi, pre svega u zemljama kao što su Francuska, Italija, Švedska. U tim zajednicama, zaista, postoje ozbiljni problemi. I odgovornost se ne može položiti na jednu stranu. Što je veće obrazovanje kod imigranata, to se oni bolje integrišu u evropsko društvo. I naprotiv. Radite na tome!

Dešavanja u Velikoj Britaniji su signal da u zemlji nema integracije stranaca i da postoje očigledni znaci socijalnog neblagostanja, smatra potpredsednik Instituta za međunarodnu politiku IPALMO Dario Rivolta, odgovarajući na pitanje može li požar u Ujedinjenom kraljevstvu da se prenese na druge zemlje Evrope.

- Ovi demonstranti ne umiru od gladi, svi su obezbeđeni državnim subvencijama. Ali pored sebe mladi ljudi vide bogatstvo i blagostanje do kojeg svejedno neće moći da dođu u budućnosti. To izaziva kod njih neprijateljstvo prema državi i društvu. Imigracija sama po sebi nije zlo. Loše je kada se u kratkom vremenskom periodu broj stranaca uvećava. Tada oni počinju da se osećaju tuđim u datoj zemlji.

Pominjući gradske buntove koji su protutnjali Francuskom 2005. godine, francuska policija pažnjivo prati situaciju u Velikoj Britaniji. Ali po jačanju mera bezbednosti za sada nema reči, saopštava Itar-Tas, pozivajući se na izjavu u sekretarijatu ministarstva unutrašnjih poslova Francuske.

A u Briselu neredi, poput londonskih, mogu da izbiju u svakom trenutku, kao i svuda u Evropi, istakla je danas ministar unutrašnjih poslova Belgije Anemi Turtelbom.

Engleska policija konačno se aktivirala – u policijskim stanicama Londona nema više mesta u ćelijama za pritvor. Britanske vlasti obećavaju da će delovati strogo, izjavio je danas premijer Velike Britanije Dejvid Kameron. Uskoro britanska policija će dobiti vozila sa vodenim topovima.

Neredi će se u Velikoj Britaniji uskoro završiti, ali neprijatan osećaj će ostati. Mnogima se život u Evropi više ne čini takvim slatkim kao ranije, istakao je u komentarima za RIA-Novosti nemački politikolog Aleksandar Rar. Protestni potencijal stanovništva evropskih zemalja uskoro će samo jačati.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner